Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow US Open vyhrál Lucas Glover
US Open vyhrál Lucas Glover
Wednesday, 24 June 2009

Lucas GloverVítězem 109. ročníku US Open se stal ve Farmingdale poblíž New Yorku Američan Lucas Glover. Ve čtvrtém kole, které se dohrávalo kvůli dešti až v pondělí, rozhodl o svém triumfu na závěrečných devíti jamkách. Dosud vedoucí Ricky Barnes odpadl v úvodu posledního kola a pozdější vítěz dokázal odrazit i mohutný nápor nakonec druhého Phila Mickelsona, Favorit Tiger Woods skončil na šestém místě.

Devětadvacetiletý vítěz vedle tradiční trofeje obdrží za premiérové vítězství na turnaji kategorie major šek na 1,35 milionu dolarů, díky němuž pronikne do nejlepší desítky v průběžném finančním žebříčku PGA Tour.

Dosud jediné vítězství na tomto okruhu získal v roce 2005.Poslední hrací den US Open málem zcela přepsal jeho předchozí průběh. Golfisty při dohrávce čtvrtého kola sice nezlobilo počasí, ale o to více pracovala psychika.

Vidět to bylo především na Barnesovi, který mezi 5. a 12. jamkou nasbíral šest bogey a ve výsledkové listině se propadal stále níž. Díky zlepšenému závěru se sice vrátil na dělené druhé místo, ale na klidný výkon svého partnera ve flightu už nestačil.Více než 40 tisíc diváků ale dostával do varu především miláček fanoušků Mickelson. Světová dvojka se moc snažila splnit přání své manželky Amy, která před plánovanou operací zhoubného nádoru chtěla v nemocnici koukat na vítěznou trofej. Na pětiparu třinácté jamky dokonce zahrál eagle a dostal se na dělené vedoucí místo, ale pokažený metrový pat na patnáctce ho srazil na stříbrnou pozici.

"Měl jsem během turnaje hodně dobrých momentů, ale i hodně špatných. Rozhodně to bylo pět dní plných emocí. Samozřejmě jsem zklamán, ale pro mě jsou teď důležitější věci,"uvedl Mickelson. "Dnes to byl test trpělivosti."

"Bylo to velmi těžké. Hrálo se mi tu skvěle, ale dnes to bylo hodně náročné. Na mé straně bylo však štěstí," doplnil vítězný Glover.

Ze zadních pozic se dopředu nenápadně posunoval také Woods, ale nevydařené výkony z předchozích dnů nedokázal napravit. Na rozdíl od svých konkurentů sice dokázal v posledním kole zahrát pod par hřiště, ale na více než šestou příčku to nestačilo.

"Dnes jsem trefoval to, co se mi předtím celý týden nedařilo. Proto to skončilo tak, jak to skončilo," zhodnotil své vystoupení Woods, který měl problémy s odhadem greenu. "Byl trochu pomalý a hrbolatý. I proto bylo hodně patů krátkých. Když jsem to zas zkoušel dát tvrději, letělo to přes," dodal.

Hřiště: Bethpage State Park, Farmingdale, NY
Obhájce: Tiger Woods - USA, 283 (1-under)
Začátek: 18. 6. 2009
Par: 35-35--70