Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow Česká golfová federace vykročila novým směrem
Česká golfová federace vykročila novým směrem
Wednesday, 17 March 2010

ČGFČeská golfová federace je občanské sdružení zastřešující více než 140 klubů. Většina z nich má své vlastní golfové hřiště, část jsou indoory, tj. vnitřní golfové prostory s trenažéry. Existují i kluby profitující z reality trhu a soustřeďující hráče, kteří hrají jen občasně nebo naopak velmi intenzivně na různých smluvních hřištích. Česká golfová federace (zkráceně ČGF) registruje všechny české golfisty, vede evidenci jejich výkonnosti vyjádřenou v HCP (handycap), zajišťuje osvětu golfu, vychovává reprezentanty, vede přehled všech turnajů a zajišťuje mnoho dalších činností spojených s golfem.

Organizace má své již zavedené zvyklosti a možná  je z nich mnoho konzervativních. Jako příklad lze uvést hlasování dle počtu členů, které neodpovídá stavbě trhu. Některá věhlasná hřiště totiž nemají početnou základnu, a přesto hrají dominantní roli v českém golfovém světě. Naopak existují kluby, které vznikly spíše jen ze spekulace a pro budoucí rozvoj trhu jsou bezvýznamné. Paradoxně můžou mít dle zavedeného systému největší počet hlasů na celorepublikové konferenci. Tento princip byl na poslední konferenci zrušen a zaveden princip rovnosti hlasů. Zde však hrozí nebezpečí přemnožení ČGF malými kluby a obtížnost prosazování rozumných změn.

Diskutabilní  může být i systém úhrady příspěvků, ale je již po léta zaveden. Ideální by byl fixní poplatek za každého člena a doplatek dle počtu registrovaných hráčů v klubu na náklady spojené s jejich evidencí a vydáváním karet. Tento návrh na konferenci zatím neprošel. Asi byl až příliš racionální. To vše je v rukou členské základny a lze to na základě angažovanosti členů v budoucnu změnit. Jenomže v našem golfu existují dva paralelní světy. Jeden je nastavený denním golfovým životem na hřištích a ten druhý je dán reprezentativním zastřešením českého golfu. O vstup do ČGF žádalo dalších patnáct nových členů. Někteří ze spekulativních důvodů, jiní z důvodů roztržek mezi majiteli či za účelových okolností založili kluby. Několik z nich nebylo přijato Je diskutabilní, do jaké míry si členská základna připisuje právo být arbitrem sporů či brzdou komerčního vývoje. Byly zde i indoory s trenažéry, malé golfové akademie, driving range či jen společnosti připravující předem nečitelnou obchodní strategii či s  „kukaččími“ tendencemi. Diskuse na toto téma byla velmi bouřlivá a dlouhá. Lze pochopit i pohnutky stávajících členů neředit golfové kluby, a tím i počet průměrných hráčů v nich. Ekonomika hřišť je neúprosná a začne být sváděn boj o každého budoucího golfistu.

Obecně  lze konstatovat, že se z golfu stává módní sport a že za posledních deset let je na něj soustředěna pozornost veřejnosti. Golf v minulosti dostal punc snobistického sportu a spousta lidí si myslí, že je to finančně velmi náročný koníček. Chybí osvěta, analýza nákladů, porovnání s jinými sporty i propagace za účelem motivace začít s golfem.

Vývoj golfových hřišť za posledních deset let předběhl nárůst golfistů. Jen ti pak mohou financovat režii hřišť. Ta jsou totiž převážně  soukromá a samofinancovatelná. Čím více golfistů, tím více peněz v golfu. Je to logické, ale i problematické. Chybí veřejná hřiště a pohled na golf jako zábavu, relax a nový trend pro trávení volného času. To vše se jistě časem změní.

Česká golfová federace přišla s novým projektem popularizace golfu zvaným „Hraj golf – změň život, aneb 100 000 golfistů“. Jeho cílem je během několika let zvýšit počet tuzemských golfistů na dvojnásobek. Má probíhat spolu s velkou kampaní spojenou s „ochutnávkou“ golfu za symbolickou cenu 99 Kč. Zájemci budou mít možnost absolvovat tři lekce a na drivingu si odpálit na 500 míčků. Úžasná možnost pro ty, kteří se doposavad golfu báli, za směšný peníz strávit volný čas. Náklady na tuto akci zaplatí majitelé hřišť a mohou jen doufat, že se tato akce nestane kontraproduktivní. Že ji pochopí i stávající golfisté. Na jejich hřištích se totiž začnou pohybovat davy lidí, kteří je budou rušit. Etika tohoto sportu jim bude hodně vzdálená. Nikdo neumí předem odhadnout, kolik z nich se stane budoucími golfisty. Tato akce je ze strany majitelů hřišť přijímána velmi rozpačitě, ale nikdo z nich ji neumí zastavit ani racionálně ovlivnit.

V každém případě půjde o vstřícný krok vedoucí k popularizaci golfu a jeho přiblížení se k turistickému ruchu.

Ing. Miloš  Vajner

Golf Club Ještěd a BOHEMIA HOTEL CLUB & GOLF


Související:

 
< Předch.   Další >