Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow Studie: ČR je golfový lídr ve východní Evropě
Studie: ČR je golfový lídr ve východní Evropě
Saturday, 17 March 2007

GolfČeská republika je golfovým lídrem mezi zeměmi východní Evropy. Více než polovina hráčů golfu v tomto regionu, konkrétně 57 procent, je z České republiky. Česko je v této části Evropy jedničkou nejen v celkovém počtu registrovaných hráčů, kterých je 23.366, ale má také nejvíce hřišť. Od roku 1990 vzrostl jejich počet osmkrát na 68 hřišť. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG. 

"Česká republika jasně vede. Je však otázkou, nakolik je vhodné se s touto pozicí spokojit a věřit, že zůstane bez další snahy zachována," uvedl k výsledkům Tomáš Kulman z KPMG. Dodal, že vývoj v této oblasti závisí nejen na správně směrované aktivitě majitelů a provozovatelů hřišť, ale také na podpoře státních a veřejných institucí.

Východní Evropa má celkem 134 golfových hřišť, což jsou dvě procenta z celkového počtu hřišť v Evropě. I když za západní Evropou zaostává, skýtá region východní Evropy podle Kulmana obrovský potenciál. Kapitálové investice plánuje v regionu 80 procent majitelů golfových hřišť. V průměru chtějí investovat 400.000 eur (11,2 milionu Kč) s cílem zlepšit služby a kvalitu samotného golfového hřiště. Dalších 1,5 milionu eur (42 milionů Kč) plánují investovat do rozšíření hřiště z devíti- na osmnáctijamkové.

Počet hřišť ve východní Evropě se za posledních 15 let zvýšil více než třináctkrát a počet hráčů je dvacetkrát vyšší, vyplývá dále z průzkumu. "V České republice se obecné vnímání golfu jako elitářské záležitosti začalo v 90. letech měnit. Dnes lze hovořit o golfu jako o sportu, který je dostupný širším vrstvám a který se postupně začleňuje do skupiny masovějších sportů, jakými jsou například lyžování, plavání a jiné," dodal Kulman.

Golf je v České republice s počtem golfistů a klubů na 11. místě v pořadí sportů, uvedl před nedávnem prezident České golfové federace Milan Veselý.

Z celé východní Evropy je Česká republika v oblasti golfu nejdražší. Registrační poplatek je v Česku průměrně 4500 eur (asi 128.000 Kč), zatímco východoevropský průměr je 2400 eur. Čeští hráči golfu zaplatí v průměru roční členský příspěvek 2000 eur, průměrný příspěvek ve východní Evropě je 728 eur. Nejlevnější zemí pro golfisty je ve východní Evropě Polsko.

Zdroj: ČTK 


Související:

 
< Předch.   Další >