Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow ČGF: co to přesně je neaktivní hendikep
ČGF: co to přesně je neaktivní hendikep
Saturday, 15 December 2007
ČGFProtože v golfové komunitě stále do jisté míry panuje nejasnost ohledně rozdílu mezi aktivním a neaktivním („společenským“) hendikepem, na serveru ČGF odpovídal na toto téma STK ČGF Karel Vopička.

Co je to neaktivní hendikep?

KV: "Samotný název vypovídá za vše. Hendikep je neaktivní. Tento stav nastane, pokud hráč odevzdá méně než 4 kvalifikační výsledky - včetně nesoutěžních výsledků a nesoutěžních výsledků na 9 jamek - za kalendářní rok. Z tohoto stavu plynou pro hráče určitá omezení. Je však zřejmé, že pro hráče, kteří se chtějí věnovat soutěžnímu golfu, by odevzdání potřebného počtu výsledků nemělo představovat problém. A ti, kdo se soutěží účastnit nechtějí, aktivní hendikep v zásadě nepotřebují."

Co pro mě neaktivní hendikep znamená? Jaká jsou ta omezení?

KV: "Především je nutné zdůraznit, že hráč s neaktivním hendikepem se stále může v rámci ČGF účastnit soutěží – až na málo frekventované výjimky, kdy pořadatel v stanoví jinak. Omezení pro hráče je především v tom, že nemá nárok na případnou cenu, protože není jasné, s jakým hendikepem a v jaké kategorii by měl řádně hrát. Toto omezení neplatí pro ceny za nejlepší brutto výsledek ze všech účastníků, které může získat i hráč s neaktivním hendikepem. Díky tomuto bude moci například hrát a usilovat o ceny v soutěžích hraných na brutto, jako jsou turnaje Czech Golf Amateur Tour. Dá se však očekávat, že v nejdůležitějších soutěžích (např. MMČR na rány) nebudou moci hráči s nesoutěžními hendikepy startovat. A samozřejmě, běžná nesoutěžní hra není nijak omezena."

Proč byl neaktivní hendikep zaveden?

KV: "Neaktivní hendikep byl zaveden proto, aby hendikepy hráčů byly co nejpřesnější a nejaktuálnější, což je možné pouze v případech, kdy jsou založené na dostatečném počtu nedávných výsledků. Přítomnost neaktivního hendikepu tedy zaručuje, že hráči hrají s hendikepy, které odpovídají jejich výkonnosti, čímž jsou zajištěny nejrovnější možné podmínky pro soutěžní hru."

Jak znovu získám aktivní hendikep?

KV: "Je to velice jednoduché. Hráčův hendikep bude opět aktivován po odevzdání 3 kvalifikačních výsledků v dalším kalendářním roce."

Existují nějaké výjimky, kdy nedojde k „zneaktivnění“ hendikepu?

KV: "Ne, výjimky hendikepový řád nepřipouští. Pokud hráč neodehraje čtyři soutěžní kola během daného kalendářního roku, jeho hendikep bude změněn z aktivního na neaktivní, a to i v případě, že důvodem je dlouhodobá nemoc, cestování či cokoliv jiného. To znamená, že hendikepový řád nerozlišuje důvody neodehrání předepsaného počtu výsledků."

Článek převzat se serveru ČGF


 
< Předch.   Další >