Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow Golfové reality v ČR - hit posledních dvou let
Golfové reality v ČR - hit posledních dvou let
Monday, 30 April 2007

Golf Houses - ilustracni fotoDíky rostoucí oblibě golfu u Čechů i zvyšujícímu se zájmu zahraničních turistů o hru na českých greenech stoupá poptávka po rekreačních nemovitostech v sousedství golfových areálů. Zvýšený zájem o pozemky či nemovitosti v okolí hřišť pozorují golfové kluby v posledních dvou letech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními společnostmi a golfovými kluby.

 

Podle realitního makléře Ondřeje Bierhanzla z Home Sweet Home se v jednotlivých golfových areálech současně s hřištěm staví vedle luxusních hotelů i bytové domy, bungalovy, či rodinné domy. O rekreační domy u golfových hřišť mají zájem nejen Češi, ale i zahraniční investoři. Zvyšující se poptávka po golfových realitách se projevuje podle Bierhanzla především u velkých měst a u hranic s Rakouskem a Německem.

Právě z blízkosti Německa těží třeba golfová hřiště v západočeských lázeňských městech, která si oblíbili němečtí a rakouští golfisté. "Třeba do Mariánských Lázní jezdí výhradně Němci," řekl analytik Jaromír Beránek. Do celé České republiky podle něj ročně míří přes 20.000 zahraničních golfistů, a ti to nechtějí mít z místa ubytování k první jamce daleko.

Poptávce po nemovitostech navíc nahrávají i předpovědi odborníků, podle kterých bude golfových turistů dále přibývat. "Je to nejrychleji rozvíjející se turistický segment," míní Beránek. Že golfoví turisté začínají Českou republiku rychle objevovat, potvrdila i Denisa Čermáková z oddělení golfové turistiky státní agentury CzechTourism. Agentura zaregistrovala velký zájem u Britů, Norů, Finů a Švédů.

Podle Jiřího Fajkuse z realitní skupiny Real Spektrum je pro developerské společnosti výhodné stavět na pozemcích kolem golfových hřišť, protože tak tyto pozemky zhodnotí. Apartmány se podle něj staví u golfových hřišť, u kterých je i sjezdovka, nebo vodní plocha, aby i v době, kdy lidé golf nehrají, se tak mohli věnovat jiným aktivitám. U některých golfových hřišť se staví i tzv. golfové indoory, což jsou golfová hřiště pod střechou, aby se golf mohl hrát i v nepříznivém počasí.

Pokud se už v okolí hřišť rekreační bydlení nebuduje, tak se o něm v budoucnu podle některých golfových klubů uvažuje. Například podle prezidenta golfového klubu Libouchec Jana Křemene je v plánu okolo tohoto golfového hřiště vybudování rodinných domů. Podle něj je průměrná cena, kterou je ochotný dát zájemce za rekreační golfovou nemovitost, pět milionů korun. O nemovitosti kolem klubu mají zájem podle něj především členové klubu, což jsou Češi. Průměrná cena pozemku za m2 v okolí hřiště je podle něj 800 - 1500 Kč.

Výkonný manažer Golf Club Praha Dalibor Buček ČTK řekl, že zájem o nemovitosti v okolí hřiště je standardně vysoký. "V okolí našeho hřiště se připravují dva projekty bytové výstavby, kdy v jednom případě investor počítá i s částečnou výstavbou bytů pro rekreační účel, " dodal Buček. Cena, za kterou si lidé budou ochotni koupit golfovou realitu v dané lokalitě, se bude podle něj v průměru pohybovat od 2,5 milionu Kč do čtyř milionů korun. Průměrná cena za m2 pozemku v okolí hřiště je podle Bučka v rozmezí 3500 - 6000 Kč/m2.

Česko je podle studií mezi zeměmi střední a východní Evropy golfovým lídrem. V České republice se zvýšil počet golfových hřišť od roku 1990 zhruba osmkrát na stávajících 68. Jejich počet se bude zvyšovat, dalších 15 se jich v současnosti staví. Slovensko má například jen čtyři golfová hřiště.

V roce 2006 dokonce Česká republika obdržela prestižní titul "Neobjevená golfová destinace roku", který se uděluje na veletrhu International Golf Travel Market ve španělské Marbelle. ČR tak předstihla třeba Kypr, severní Kalifornii, Alabamu nebo Finsko. "Je to ten první krůček k dalším cenám, ta nejvyšší je etablovaná destinace roku," řekla Čermáková z CzechTourismu.

České republice hrají do karet i geografické podmínky. Golfová hřiště jsou totiž velmi náročná na spotřebu vody, které je v ČR relativní dostatek, a také slunce zde nepálí tolik jako například ve Středomoří. "Ve Středomoří nejsou nejnáročnější bazény, ale zalévání golfových hřišť, takže tam bude golf do budoucna limitován množstvím vody," naznačil Beránek, že se golf a s ním i desítky tisíc golfových turistů bude stěhovat na sever.

Privátní investoři do golfu v Česku už podle různých odhadů vložili tři a půl až čtyři miliardy korun a vytvořili přes 1500 pracovních míst. Roční obrat golfových zařízení přitom dosahuje zhruba 1,5 miliardy korun. Golfu se u nás podle odhadů věnuje 25.000 hráčů, z toho zhruba třetina vyjíždí za golfem také do zahraničí. Celosvětově golf podle odhadů hraje 50 milionů především bohatších lidí.

ČTK 


 
< Předch.   Další >