Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow O Golfu arrow Pravidla golfu
Pravidla golfu
Sunday, 17 December 2006

Zde najdete pravidla golfu - nejprve ve zkrácené verzi, která postačuje ve většině případů (ale není možné ji použít při žádné soutěži) a níže kompletní pravidla platná od 1. 1. 2004.

Zásady:

 1. Nikoho neohrožuj.
 2. Nikoho ve hře nezdržuj ani neruš.
 3. Nepodváděj.
 4. Míč hraj, jak leží, na místě, kde ho najdeš. Pokud to nejde, hraj fér (= dodržuj stejné podmínky, platné pro okolní hráče. Nejlépe v duchu pravidel, nebo alespoň společného konsensu.)
Pravidla hry:
 1. Podstatou hry je dostat míč z odpaliště do jamky a vyhrává ten, kdo tohoto úkolu dosáhl s nejmenším počtem úderů. (Jako úder se počítají i prošvihnutí, při kterých chtěl hráč míč trefit, ale minul ho.)
 2. Hra začíná na odpališti. Je označeno červenými (odpaliště pro ženy a děti) nebo žlutými značkami (pro muže).
 3. Pole, po kterém se s míčem pohybujete, má své hranice. Obvykle jsou označeny bílými kolíky. Za nimi se již nesmí hrát. Musíte se vrátit na místo, odkud jste hráli naposled, než jste se dostali do autu, připočítat si jednu trestnou ránu a můžete pokračovat dál.
 4. Uměle vytvořené předměty - lavičky, hrábě, hadice, apod., které vám zavazí ve hře, lze buď odsunout na jiné místo, a pokud to nelze ( např lavička, kryt ostřikovače, popisky jamek, atd.), pak můžete beztrestně míč zvednout a spustit na jiném místě poblíž tak, aby vám předmět nepřekážel.
 5. V poli můžete (kromě ve vodní překážce) prohlásit svůj míč za nehratelný - např. když vám vadí strom, míček je v keři, v hustém křoví nebo v nějaké terénní nerovnosti. Míč můžete zvednout, spustit poblíž na jiné místo, ale musíte si připočítat jednu trestnou ránu.
 6. V pískové překážce musíte míček hrát, jak leží, nelze jej z písku vytáhnout ven, a to ani s trestnou ránou.
 7. Vodní překážky jsou značeny žlutými nebo červenými kolíky. Zde je s připočítáním jedné trestné rány povoleno z vodní překážky míč vytáhnout a spustit mimo překážku. Ale i zde můžete - bez trestné rány - hrát míč tak jak leží přímo z vodní překážky. Ale nezapomeňte, počítá se každá rána, i ta, kterou míček ve vodní překážce minete.
 8. Hra končí na jamkovišti - greenu, cílem je dopravit míček do jamky. Na green nepatří vozíky ani bagy. Opravujte důlky po dopadu míče.
 9. Mnohem důležitější, než hrát golf dobře, je být příjemným společníkem a dodržovat nepsaná pravidla, tj. golfovou etiketu. Mezi ta nejzákladnější patří: při hře nekřičet, neběhat, neházet výstrojí, nikoho neohrožovat, nezdržovat hru, neprovádět cvičné švihy na odpališti, uhrabávat písek v překážkách, atd. Ke golfové etiketě patří také přiměřený oděv - páni i dámy v tričku s rukávy a límečkem (dámy mohou mít tričko s límečkem bez rukávů), dlouhé kalhoty nebo šortky ke kolenům, dámy mohou nosit sukni. Nepřípustné jsou modré džínsy.
 10. Půjdete-li si půjčit hole, vždy si půjčete alespoň dvě hole, a to železa 5, 6 nebo 7 a k tomu patr (na osobu). Míčky se dají na zálohu půjčit, vezměte si jich raději víc.
Zdroj: Golf Olomouc

Kompletní pravidla golfu najdete zde


 
< Předch.