Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow Na golf do Severní Koreje?
Na golf do Severní Koreje?
Tuesday, 07 November 2006
Neobyčejnou možnost zahrát si golf v jednom z nejpřísněji střežených států světa budou mít od příštího roku turisté přijíždějící do KLDR. Golfové hřiště budované za 74 milionů dolarů v letovisku Diamantová hora u hranic s Jižní Koreou má mimo jiné 19 jamek místo obvyklých 18. Navíc tu je totiž takzvaná "jamka sjednocení", pojmenovaná v souladu s původními snahami letoviska o postupné přibližování obou korejských států rozdělených válkou v letech 1950-53, píše agentura Reuters.

Čtrnáctá jamka bude umístěna tak, že golfistovi bude stačit dostat míček na speciální green, odkud automaticky spadne do této "jamky sjednocení". Ani díky této vstřícnosti ale hráči určitě zdaleka nedosáhnou údajného výkonu "drahého severokorejského vůdce" Kim Čong-ila, který prý při svém vůbec prvním představení na golfovém hřišti zvládl jedenáctkrát hole in one, napsala agentura Reuters.

Hřiště se nachází v malebném prostředí Diamantové hory (Kumgangsan) v těsné blízkosti demilitarizované zóny, která rozděluje od studené války Korejský poloostrov a již střeží na každé straně přes milion vojáků. Místní letovisko je jedním ze dvou společných korejských projektů na území KLDR; tím druhým je průmyslová zóna v severokorejském pohraničním městě Kesong.

Oba projekty se dostaly pod palbu kritiky po severokorejském jaderném testu z 9. října. Podle kritiků totiž pomáhají financovat nukleární ambice Pchjongjangu a měly by podléhat sankcím, jež na KLDR uvalila po jaderné zkoušce Rada bezpečnosti OSN.

Jihokorejský projektant golfových hřišť Emerson Pacific již také připustil, že jaderný test projekt negativně ovlivnil. "Ti, kteří si již koupili členství, si mohou dělat obavy," uvedl manažer projektu. Problémem je i špatná dostupnost lokality, kterou lze navštívit pouze autobusem přes přísně střeženou hranici.

Lákadlo naopak především pro Jihokorejce posedlé golfem představují extrémně nízké poplatky. Členství se dá pořídit za 21.120 dolarů, zatímco v Jižní Koreji je minimem 250.000 dolarů a ceny v luxusních klubech mohou sahat až k milionu dolarů, uvádí Reuters.

Jistotou zůstává, že pro zbídačelé Severokorejce zůstane hřiště pouhým snem. Místní průvodce Kim Kun-čol však s obsluhováním zahraničních turistů problémy nemá. Občané KLDR mají podle něj na práci důležitější věci. "Musíme vybudovat silnou zemi. Nemáme čas hrát golf," vysvětluje.


 
< Předch.   Další >