Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Aktuality arrow Bulharsko chce být golfovým rájem
Bulharsko chce být golfovým rájem
Wednesday, 05 March 2008

BulharskoBulharsko přichází na chuť golfu. Sport, který donedávna v této zemi téměř nikomu nic neříkal, se má stát prostředkem k nalákání majetných turistů. A tak v Bulharsku přibývá jedno golfové hřiště za druhým, píše agentura AFP. 

"Rozvoj golfu je pro nalákání majetné klientely extrémně důležitý. Tam, kde obyčejný turista obvykle utratí denně 50 až 100 eur, může hráč golfu utratit 400 až 500 eur," tvrdí podnikatel Kančo Stojčev, který v červnu otevře golfové hřiště nedaleko Balčiku na pobřeží Černého moře.  "Bez golfových hřišť se Bulharsko stane levnou turistickou destinací, která sice bude přitahovat davy lidí, ale nebude to mít nijak zásadní dopad na ekonomiku země," soudí.

Bulharské pobřeží a lyžařská střediska jsou populární mezi nenáročnými turisty ze západní Evropy i z postkomunistických zemí. Nespoutaná výstavba v letoviscích, která jde ruku v ruce s rozvojem tohoto druhu turistiky, ale odrazuje ty, kteří jsou ochotni zaplatit víc, ale užívat si klidu, tvrdí touroperátoři.

Někteří zahraniční investoři už ale mezitím vytušili potenciál Bulharska stát se podobně jako Španělsko rájem golfistů, a to díky příjemnému klimatu a rozmanitosti krajiny.

"Jakmile jsem objevil tento kousek země na návrší s výhledem na moře, věděl jsem, že bude ideální tu otevřít golfové hřiště. Je to na fantastickém místě, s fantastickým výhledem, blízko velkému letišti... prostě perfektní," rozplývá se britský investor David Newman během prezentace svého projektu, který má vyrůst blízko Kableškova na místech, kde byla dříve skládka odpadu.

"Pamatuju si, jak před 15 lety vypadlo španělské pobřeží Costa del Sol, které je dnes známé jako Costa del Golf... Bulharsko je to, čím bylo Španělsko tehdy," tvrdí britský podnikatel.

Golfová turistika podle něj v Bulharsku ještě není zralá. "Golf se ale může stát velkým lákadlem díky klimatu, které umožňuje turistickou sezonu protáhnout až na osm až devět měsíců v roce," říká Newman a odpaluje na budoucím hřišti golfové míčky. Bulharští starousedlíci jej při tom nedůvěřivě pozorují.

V Bulharsku jsou nyní jen tři golfová hřiště. V zemi, posedlé fotbalem a téměř nedotčené sporty elit jako jsou golf a kriket, je zároveň rozpracováno kolem 15 projektů nových golfových hřišť.

Rozvoj tohoto druhu turistiky v únoru probírala i bulharská vláda. Ta předpokládá, že by zadarmo ponechala pozemky investorům, kteří by se pak o ně museli starat.

Tato myšlenka ale vyvolala velkou kritiku tisku. Například týdeník Capital vyzval ministra pro místní rozvoj, aby raději "ucpal díry v silnicích, než aby dělal jamky do trávníku." Podobného názoru je i deník Trud. "Děr na našich silnicích je více než jamek na golfových hřištích na celém světě," poznamenal list. O špatné úrovni infrastruktury mluví i Newman, který na své budoucí hřiště jezdí po prašné silnici: "Pokud sem nyní přijíždí 4,5 milionu turistů a chtějí jich mít 12 milionů, tak to také znamená více aut, lidí, větší poptávku po vodě, kanalizaci, elektřině... A to všechno se musí zlepšit!" 


 
< Předch.   Další >