Skip to content

Golf Portal.cz

Default screen resolution  Wide screen resolution  Increase font size  Decrease font size  Default font size 
Nacházíte se:    Úvod arrow Jak začít arrow Novinky v golfu přicházejí pomalu, lpí se na tradicích
Novinky v golfu přicházejí pomalu, lpí se na tradicích
Wednesday, 04 April 2007

S jarním počasím se golfová sezóna rozjíždí naplno, ale žádné převratné novinky na greenech očekávat nelze. Snad žádný jiný sport totiž nelpí na tradičních zásadách tak jako golf. Neměnná pravidla, ostrá hranice mezi amatéry a profesionály a předepsané oblečení - to jsou jistoty, které "sport gentlemanů" provázejí od nepaměti. 

V oblečení golfisty stále platí jediná přijatelná varianta: klasické dlouhé kalhoty a tričko s límečkem, ale to neznamená, že by se styl vůbec neměnil. "Tradiční golfoví dodavatelé šijí stejná trička už pětadvacet let. Ale hlavně mladí hráči hledají oblečení i u jiných firem. Přicházejí nové materiály, mění se barvy. Stále víc hráčů na sebe obléká různé šílenosti, třeba květované vzory," řekl generální sekretář České golfové federace Miroslav Holub.

Dnes už je prý dokonce možné jít na golf i se stojáčkem či malým rolákem, v Americe se na některých veřejných hřištích dokonce může hrát v džínách, ale oficiální turnaje nic takového nepřipouštějí. "Na mnoha místech USA a hlavně na britských ostrovech je nemyslitelné, že by hráč vstoupil do klubových prostor bez trička s límečkem, někde je předepsané i sako," řekl Holub, který sám ve Spojených státech sedm let hrál.

Džíny se netolerují 

Ale ani na českých hřištích prý nepanují v otázce oblékání žádné volné mravy. "Džíny nejsou tolerovány a je dobře, že to respektují i malé děti," dodal Holub. Obutí golfistů podle jeho slov směřuje k větší pohodlnosti. "Dneska jsou to vlastně tenisky s hřebíky," popsal současný trend.

Golf si stále zakládá na rozdělení hráčů na amatéry a profesionály. "Amatér nesmí brát peněžní prémie, ani kdyby uspěl na profesionálním turnaji. Přípustné jsou pouze věcné ceny do výše 500 anglických liber (asi 20.000 korun). Porušení tohoto pravidla znamená okamžité vyloučení z řad amatérů," vysvětlil Holub.

Zvláštní roli hraje v golfu nosič holí, takzvaný caddy. Není to jen nějaký pomocný personál, jak by si mohl laik myslet. Podle Holuba může dobrý caddy vylepšit výsledek o tři až pět ran. Profesionální hráči mají své osobní nosiče, jsou to většinou dlouholetí přátelé a většinou i dobří golfisté. "Dokážou poradit, jakou vybrat hůl, čtou greeny a někdy se starají i o kondici golfistů," řekl Holub.

Nesportovní rodiče

Při turnaji dětí jsou však nosiči v České republice zakázáni. "Ctižádostiví rodiče chtěli, aby jejich děti vyhrávaly za každou cenu, a mnohdy je nabádali i k podvádění," vysvětil Holub důvody tohoto pravidla.

Na golfových hřištích se stále častěji objevují i ženy. Přesto jsou ještě v golfovém světě místa, kam má něžnější pohlaví vstup zakázán. Takovým je například proslulé hřiště v Augustě, kde nejlepší světoví golfisté hrají každoročně nejprestižnější světový turnaj.

Na mnoha místech jsou také oddělené hrací doby pro muže a ženy. To však podle Holuba není nějaký projev diskriminace. "Důvodem je to, že muži hrají delší rány a rychleji," vysvětlil generální sekretář. A své odůvodnění mají také oddělené klubovny. "V jedné popíjejí hráči whisky a kouří doutníky, ve druhé se baví ženy. Je to tradice, i když se to postupně odbourává," uzavřel Holub.

ČTK 


 
< Předch.   Další >